Knihy se těžko vystavují – výběr z Antikvariátu Elpida
5. 2. – 22. 4. 2016
Vstupní hala a kavárna Centra Elpida
Toho Balzaca, Lewise, Brechta nebo Čechova už jste četli? Dobře. A už jste si ho i dobře prohlédli? Knihu totiž netvoří jenom text – je to složité výtvarné dílo, kde každý prvek (i malý detail) je důležitý a může mít podstatný vliv na to, jak vnímáme samotný textový obsah. Začíná to samozřejmě obálkou, která napovídá, o co asi v knize půjde. Předsádky a titulní list připravují potřebnou atmosféru, vhodně zvolený typ písma a jeho uspořádání dokáží text odlehčit nebo zdůraznit jeho vážnost. K tomu se přidávají pochopitelně ilustrace, ale důležitou roli má v knize i prázdné místo nebo druh a gramáž papíru.
Aniž bychom si to pořádně uvědomovali, tak dvě různá vydání stejného textu představují dva odlišné čtenářské zážitky. Vybrali jsme z Antikvariátu Elpida knihy několika významných českých knižních grafiků: Jaroslava Švába, Zdenka Seydla, Libora Fáry, Adolfa Borna a dalších. Mnohé z těchto vydání pravděpodobně znáte, ale zkuste se na ně podívát jinýma očima – jako na výtvarná díla, zasezená v souvislostech edic i kontextu další dobové knižní grafiky. Potom uvidíte, že tak komplexní artefakty, jako jsou knihy, se za sklem vitríny plnohodnotně vystavují opravdu těžko.

Antikvariát Elpida vznikl na jaře roku 2013, kdy jsme vyhlásili sbírku nepotřebných knih. Knihy se začaly scházet, po jedné po dvou, po taškách i celých knihovnách. Dnes jsou jich stovky. Celé 20. století v pamětech, faktografiích, encyklopediích, románech, cestopisech, ale i v běžných příručkách a průvodcích. Řada z nich zaujme nejen svým obsahem, ale také výtvarným pojetím obálek, ilustracemi a typografií. Knihy pečlivě třídíme, některé vystavujeme, jiné prodáváme na ulici i v kavárnách a výtěžkem z prodeje podporujeme fungování Centra pro seniory.